עצמאי בשטח

רילוקיישן הוא לרוב תקופה קצרה ומרגשת, עבור ליאור שלום ומשפחתו מדינה באסיה הפכה לבית שני, וגם למקום בו המציאו את עצמם מחדש

מנהל צוות הנדסת מערכת במינהלת מערכים אוטונומיים, חטיבת תקשוב וסייבר | בן 45, מתגורר בצורן | נשוי ואבא ל-3 ילדים

ליאור שלום לא מוותר על הזדמנויות שנקרות בדרכו. עם רקע בתכנות וניסיון מקצועי עשיר באלביט מערכות, יצא ליאור לרילוקיישן ארוך, ועם שובו השתלב בתפקידו הנוכחי כמנהל צוות הנדסת מערכת במינהלת מערכים אוטונומיים. “כשאתה נמצא במרחק מכל מה שהכרת, אתה חווה דברים אחרת ומתחזקת בך התובנה שהאפשרויות הן בלתי מוגבלות”, הוא אומר.

ליאור נולד באילת, בבית של ארבעה אחים, ובכיתה ח׳ עבר לבית הספר בויאר בירושלים. “היום קשה לי לדמיין ילד בן 13 מרוחק מההורים, אבל מגיל צעיר הייתי עצמאי, והבנתי שהחיים יתנהלו באופן שאני אוביל אותם”.

בתום הלימודים התגייס כלוחם בחטיבת הנח”ל, וסיים את שירותו כקצין מודיעין. באותה תקופה הכיר גם את אשתו, חגית, ובני הזוג עברו לגור יחדיו. ליאור התעניין בלימודי כלכלה, אך נתקל בפרסום על קורס תכנות והתאהב בתחום. בהמשך סיים תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני במנהל עסקים. “כשסיימתי את התואר, אבא שלי בא לבקר וסיפרתי לו בגאווה על סיום הלימודים. הוא צחק ושאל אם יש בזה בכלל עבודה”, מספר ליאור.

בסיום התואר, השתלב בחברת פיתוח קטנה, אך רצה להתפתח לכיוונים נוספים והתקבל לעבודה באלביט מערכות. הוא החל כמתכנת וקודם לראש צוות בתחום מערכות מודיעין וסייבר. “אחרי כמה פרויקטים, הגיע פרויקט עם מדינה זרה ומוניתי לנהל את הפיתוח”, הוא מספר, “זו הייתה תקופה אינטנסיבית עם לקוח שלא מתפשר על איכות”.

בסיום הפיתוח ולקראת מבצוע, עלה הצורך בנוכחות קבועה בחו”ל לסיוע בהטמעת המערכת החדשה. ליאור יצא עם משפחתו לרילוקיישן באסיה, שהפך לתקופת חיים בת שבע שנים. “הגענו עם שני ילדים קטנים ועוד אחת בדרך, כך שההתחלה הייתה מאתגרת. זה מרגיש כמו עולם מקביל. החל מדברים בסיסיים, כמו להיכנס לסופר ולא לדעת מה לקנות. אבל רילוקיישן זו הזדמנות לעשות דברים אחרת, לחדד את החושים ולהיות בתחושה שאתה יכול לממש הכל”, הוא אומר.

כמנהל הפרויקט, הוביל ליאור צוותים של מהנדסים מקומיים, במקביל לעבודה השוטפת מול הצוותים בארץ. “למדתי המון, התנהלתי מול הרבה גורמים והבנתי את הלקוח ואת צרכיו. עשינו שדרוגים במערכת וביצענו מכירות בסדרי גודל נרחבים”.

לאחר מספר שנים הרגישו ליאור וחגית כי צריך להתחיל לחשוב על השיבה הביתה. הילדים גדלו, ובני הזוג רצו להעניק להם יציבות וקשר עם המשפחה המורחבת. “ההחלטה הייתה קשה, כי זה לעזוב מקום שהייתי מאוד מוערך בו, חברים שהפכו למשפחה ולהתחיל מחדש”.

עם שובו לארץ לפני שנה וחצי, נכנס ליאור לתפקידו הנוכחי, כמנהל צוות הנדסת מערכת במינהלת מערכים אוטונומיים. “המינהלת שמה לעצמה למטרה לבנות תשתית למערכים אוטונומיים מכל סוג. אנחנו לוקחים פלטפורמות קרקעיות ואוויריות והופכים אותן לעצמאיות, בשאיפה לקלוט כלים ויכולות חדשות בשוק שמשתנה במהירות”, הוא מסביר.

במקביל לעבודה באלביט, ליאור מטפח את תחביבו כבלוגר וסטוריטלר בלינקדאין. “זה התחיל בפרסום מאמרים טכניים, כשחקרתי על שירותי ענן (AWS). הבנתי שאם אני נתקל בקשיים, בטוח יש עוד כמוני. מאז המאמרים שלי זכו למאות אלפי צפיות. לא תמיד קל לי עם החשיפה, אבל צברתי ניסיון בהיבט הניהולי והאנושי שאני שמח לחלוק, ואם הצלחתי לתת למישהו ערך – זה שווה הכל”.

“רילוקיישן זו הזדמנות לעשות דברים אחרת, לחדד את החושים ולהיות בתחושה שאתה יכול לממש הכל”

קודם

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s